АРИР – Стара Загора стартира кампания в подкрепа на местните вкусове и туризма
01/10/2024Първа среща на заинтересованите страни 08.11.2024 г.
11/11/2024На 8 ноември, след Международния форум „България и ОИСР в контекста на националното икономическо развитие и зелените иновации“, в Стара Загора се проведе важна среща на заинтересованите страни по проектите SITRANS, GH2M и RuralMED. Събитието събра представители на водещи институции, организации и компании, ангажирани с развитието на модерни енергийни решения и икономическа устойчивост.
Д-р Румяна Грозева, изпълнителен директор на Агенцията за регионално икономическо развитие – Стара Загора, представи трите проекта и техния принос към региона. Тя акцентира върху значимостта на разработките за Стара Загора – район, който търси ефективни решения за справяне с индустриалните предизвикателства и засилване на местната икономика. Обсъжданията със специалистите на срещата подчертаха необходимостта от сътрудничество и нови подходи за постигане на устойчиво бъдеще.
Доцент Владимир Зиновиев от Енергийния системен оператор (ЕСО) разказа за програмата „Училище за енергетици“ – иновативна инициатива, насочена към привличане и развитие на млади таланти в сферата на енергетиката. Той сподели как дуалното обучение, стажантските програми и стипендиантските инициативи на ЕСО дават възможност на ученици и студенти да придобиват практически опит в реална работна среда. Програмата не само подготвя бъдещи професионалисти, но и укрепва връзката между образованието и индустрията, като така осигурява кадри за модерната енергийна система на страната.
Г-н Драгомир Иванов от „Хидрогенера“ впечатли с представянето на зелените технологии, които компанията развива. Той разказа за електролизьорите, произвеждани от „Хидрогенера“, които използват възобновяема енергия за създаване на зелен водород – гориво с огромен потенциал за декарбонизация на индустрии като керамика, млекопреработка и строителство. Иванов подчерта, че компанията вече успешно реализира проекти в Европа и Турция и наскоро е привлякла инвестиция от 2 млн. евро за разширяване на производството и внедряване на нови иновации.
Срещата създаде пространство за обмен на идеи и експертен опит, като постави акцент върху конкретни стъпки за модернизиране на енергетиката и насърчаване на устойчиви икономически решения. Участниците изразиха увереност, че чрез подобни инициативи България ще заеме водеща позиция в развитието на зелени технологии и устойчиви практики.