Предистория
Европа е на кръстопът и трябва да реши как иска да се справи с днешните предизвикателства: въздействието на новите технологии върху обществото и работните места, изменението на климата, проблемите на миграцията и сигурността, възхода на популизма. Това са трудни времена, но Европа винаги е била в състояние да се адаптира. Проектът „Граждански форуми за обединена Европа“ идва да подкрепи всички инициативи на ЕС през следващите 5 години, целящи да отговорят по-добре на променящата се реалност и да трансформират предизвикателствата във възможности.
Нашата цел е да обобщим напредъка, постигнат в 6-те държави-членки (България, Гърция, Полша, Германия, Испания и Италия) по Бялата книга за бъдещето на Европа, стартирана от ЕК през 2017 г., за да анализираме силните и слабите страни в местните / регионални политики и разработване на електронна книга „Гражданите в Европа“, фокусирайки се върху възможностите за по-добро бъдеще на ЕС, предложени от граждани от 6 държави и различни профили, произход и възраст. Сега, след изборите за Европейски парламент, партньорите по проекта считат за необходимо да предоставят на членовете на ЕП препоръки, повдигнати от гражданите относно техните алтернативни визии за бъдещето на Европа. Политиците трябва да се вслушат в гласа на хората и да покажат, че тревогите на гражданите са разгледани в следващия стратегически дневен ред.
Проектът ще включи пряко 620 граждани във форуми, дебати и актове на солидарност относно предизвикателствата пред ЕС, като се разглежда специална тема във всяка страна партньор: Конкурентна Европа в Полша, Миграция и сигурност в Гърция, Демография и общество в Испания, Комуникация на ЕС в Италия, Дигитализация в Германия, Промяна на климата и околна среда в България. Приблизително 6000 граждани ще бъдат достигнати индиректно чрез социалните медии на проекта, кампании за повишаване на осведомеността, видеоконкурс #unitedEurope в YouTube, местни изложения и улични събития.
Очакваме да ангажираме хората с идеята за ЕС и да ги овластим, за да можем да преодолеем вътрешните различия и да сме обединени, за да се справим с изпитанията на нашето време.
АГЕНЦИЯ ЗА РЕГИОНАЛНО ИКОНОМИЧЕСКО РАЗВИТИЕ – СТАРА ЗАГОРА
АРИР е създадена през 1995 г. с подкрепата на USAID. Първоначално като организация, фокусирана върху засилване на връзките между местните власти и бизнес общността, скоро тя привлича като членове общините, центровете за обучение и организациите, подпомагащи икономическото развитие на региона.
Членове на агенцията са град Стара Загора и общините – Николаево, Братя Даскалови, Гурково, Опан, Казанлък и Раднево, както и Тракийски университет, Българо-германския учебен център, Търговско-промишлената палата.
АРИР е работила по редица програми и проекти, финансирани от Европейския съюз, USAID, както и по британски, канадски и италиански двустранни програми.
От 2009 г. АРИР е приемна структура на Информационен център Europe Direct, чиито дейности са насочени към повишаване на информираността за принципите и политиките на ЕС сред широката общественост и различни местни общности като студенти, учители, местни власти и предприемачи.
РЕГИОНАЛНА АСОЦИАЦИЯ НА МЕСТНИТЕ ВЛАСТИ НА ЗАПАДНА МАКЕДОНИЯ
LGA-WM представлява 12 общини от регион Западна Македония с население от около 300 000 жители. Мисията на LGA-WM е да подкрепя и представлява общините в региона за местна и регионална организация, координация, управление и експлоатация на техните ресурси. LGA-WM работи за създаване на политики за насърчаване на иновациите, регионалния растеж и надграждането на обществените услуги за гражданите. Тя също така работи за създаване на инструменти за вземане на политически решения, които насърчават технологично силен пазар и развиват и насърчават икономическия растеж в региона на Западна Македония, Гърция и широко в Европа, с акцент върху югоизточната част на континента. Асоциацията подкрепя нови начини за мотивиране на регионалните мрежи и клъстери да прилагат иновативни идеи и политики. Институционалната роля е резултат от динамиката на LGA-WM да влияе на политики и стратегии на всички нива на управление.
POLSKA FUNDACJA IM. ROBERTA SCHUMANA
Polska Fundacja im.R. Schumana (PFRS) е неправителствена и неполитическа организация. Основните цели на Фондацията са да насърчи полските граждани да участват активно, да популяризира възможностите, създадени от полското членство в Общността, да насърчи ценностите на Европейския съюз и да укрепи гражданското общество в Полша. PFRS изпълнява образователни и граждански програми, фокусирайки се върху следните въпроси: европейска интеграция, активно (ЕС) гражданство, обществена ангажираност на гражданите и популяризиране на демократични и граждански ценности. Фондацията си сътрудничи с широк кръг институции в и извън ЕС, като се концентрира върху насърчаването на политически и социални инициативи, фокусирани върху развитието на демокрацията. В този процес тя подкрепя културни, научни и образователни организации, които активно допринасят за развитието на по-тесни връзки между Полша, институциите на ЕС и други държави-членки на ЕС, както и инфраструктурата на НПО, работещи в подобни области на работа.
BIDA e.V.Kultur und Bildung
http://www.bida-kultur-bildung.com/
BIDA e.V. Kultur und Bildung е организация с богат опит в обучението за възрастни. Основната ѝ цел е да се популяризират грижите за младите и възрастните хора, изкуството, културата и образованието, като се използват интерактивни методи за социализиране на различни целеви групи. Организацията е изпълнила проекти, показващи нови начини за комуникация, култура и образование, и е улеснила различни дейности, насочени към социална интеграция на маргинализирани групи и групи в риск от социално изключване като имигранти, жени жертви на насилие, безработни, нискоквалифицирани възрастни и бежанци. Целта на BIDA e.V. е да се премахнат бариерите и да се увеличат възможностите за групи в неравностойно положение да получат достъп до живота на общността, пазара на труда и да избегнат дискриминацията. Организацията е осъществила различни европейски проекти, координирайки дейностите в региона на Тюринген и е натрупала опит в управлението на проекти. Мрежата на BIDA включва местни, регионални и международни организации.
Център за европейска интеграция и обучение ALPHA
EITC ALPHA е сдружение с нестопанска цел, което работи върху процеса на европейска интеграция на институциите, гражданското общество и младите хора чрез насърчаване на гражданското образование, правата на човека и междукултурния диалог на национално ниво.
Тя е основана наскоро от служители с богат опит в управлението и координацията на европейски проекти, оценка на качеството, обучения по планиране и изпълнение на проекти и работа с групи в неравностойно положение, като имигранти, преждевременно напуснали училище, безработни, роми и възрастни граждани .
Някои от ключовите дейности, изпълнявани от EITC ALPHA, са обучение и консултации по управление на проекти; спорт, култура и изкуство; организиране на семинари, форуми, конференции, изложби и всякакви събития за разпространение на теми, свързани с европейската интеграция и развитие; изследвания в социалната и образователната сфера в рамките на инициативи на местно / национално / международно ниво; оценка на качеството на проекти и програми.
MINE VAGANTI NGO
Mine Vaganti NGO е организация с нестопанска цел, създадена в Сардиния през 2009 г., чиито услуги включват образование и обучение, разработване на проекти, изследвания, международна мобилност и консултации. MVNGO има 4 офиса в Сасари, Ури, Олбия и Темпио Паузания, покриващи северната част на Сардиния и други клонове в останалата част на Италия.
MVNGO насърчава междукултурния диалог, социалното и зелено предприемачество, социалното приобщаване чрез спорт, официалното и неформалното образование, включително целеви групи в неравностойно положение като мигранти и хора с увреждания. MVNGO е част от 3 международни мрежи като VEE, ISCA и MV International.
MVNGO разви партньорство и извън Сардиния, както и с Провинция ди Алесандрия и Провинция ди Тренто. Много от местните власти предоставят на организацията необходимата логистична подкрепа (обществен транспорт, специални разрешения, материали или посещения с екскурзовод за гости), за да позволят успешното изпълнение на събитията в рамките на реализираните проекти.
Основната цел на проекта е да допринесе за по-задълбоченото разбиране на гражданите за ценностите на ЕС, неговата история и многообразие. Размисълът върху идентичността на европейското гражданство чрез ангажиране на инициативни инициативи на ЕС от хора от различни страни и региони на ЕС би могъл да помогне на гражданите да разберат по-добре процеса на създаване на политики на Съюза и да насърчи възможностите за обществено и междукултурно участие и доброволчество на равнището на Съюза.
Предвид настоящите икономически и социално-политически промени, дебатите за миграцията и сигурността в Европа, става очевидно, че има все по-голяма нужда да се обърне внимание на темите за гражданската ангажираност и социалното сближаване и да се проучи допълнително как солидарността и неформалното образование може да допринесе за насърчаване на тези ценности в обществото. Проектът ще бъде насочен главно към младото поколение, което ще начертае бъдещето на Съюза, въз основа на уроците от миналото. Партньорите имат за цел да подобрят условията за гражданско и демократично участие на равнището на Съюза, като отдадат основна роля на участието на граждани в неравностойно положение (70% от всички участници в проекта), повишавайки осведомеността относно тяхното включване като равноправни членове на обществото на ЕС и опитвайки се да намират решения на ежедневните предизвикателства, пред които са изправени. Събитията по проекта ще съберат експерти, ОГО, уязвими граждански групи, публични администрации и млади хора, за да обсъдят теми от голямо социално значение за Европа.
Проектът eUnited също ще насърчава възможностите за социално и междукултурно участие и доброволчество на равнището на Съюза като отговор на младите граждани на местната криза / предизвикателни ситуации в различни региони на ЕС. Доброволчеството е ключов аспект на младежката политика на ЕС и неговото значение за развитието на действия, насочени към младите европейци, е признато в много законодателни документи, документи и други инициативи на ЕС, като ESC. Проектът ще предостави на младите хора възможност да изразят личната си ангажираност чрез доброволчески дейности в 6-те страни партньори. По този начин те ще могат да придобият нови умения за своето личностно и професионално развитие. В допълнение, този неформален учебен опит ще улесни прехода на младите хора от образование към заетост на по-конкурентен, цифров европейски пазар.
Проектът е насочен към приоритета на многогодишната програма за обсъждане на бъдещето на Европа и предизвикване на евроскептицизма, като цели да превърне критиката към ЕС в полезен, конструктивен и положителен двигател за европейската интеграция, като доближи ЕС до гражданите. Започвайки от изследвания и анализ на 5 сценария от Бялата книга за бъдещето на Европа, eUnited дебатите ще се съсредоточат върху текущите тенденции и ще дадат възможност на участниците да оспорят евроскептицизма и да предложат възможни действия, които Европейският съюз може да предприеме, за да насърчи чувството за принадлежност към Европа, освен да се обърне към гражданите, които отхвърлят или поставят под въпрос Европейския съюз и неговите постижения или остават безразлични.
Ще бъдат инициирани дебати между съответните заинтересовани страни под идеята за предлагане на общоприети решения на местно ниво и обмен на мнения на европейско ниво, намеса за въздействие върху политици и политици за насърчаване на междукултурния диалог, за борба със стигматизирането на гражданите в неравностойно положение и за насърчаване на толерантността и съпричастността , което от своя страна води до по-сплотена, демократична, перспективна и конструктивна Европа.
Методологичният подход, приет от eUnited за постигане на целите на проекта, има за цел да размисли върху нов разказ за Европа, ориентиран към гражданите, ориентиран към бъдещето и конструктивен, който би бил по-ангажиращ за младото поколение, разчитайки на опита и специфичните силни страни на партньорите по проекта в процеса на интеграция в ЕС.
Работната методология установява органичен подход, при който местните и транснационални дебати ще бъдат в постоянен обмен и ще се подхранват взаимно на различните етапи от проекта, докато разпространението ще гарантира неговия успех и устойчивост. Той се основава на принципите на демокрацията на участието, които се представят през всички планирани събития, насърчавайки взаимното разбирателство, социалното приобщаване, гражданското участие и засилените социални взаимодействия.
Инвестирайки и насърчавайки активно доброволчество в контекста на ЕС, проектът ще допринесе за развитието на споделена идентичност за гражданите на Съюза, сред по-младото поколение, тъй като 77% от пряко ангажираните участници ще бъдат на възраст под 30 години.
Партньорите ще наемат групи от 10-20 млади хора, насочени към членовете на ИСС, за да развиват доброволчески дейности в 6 държави-членки на ЕС. За целта всички партньорски организации ще се придържат към Хартата на Европейския корпус за солидарност. Преди всяко от събитията по проекта местните работни групи ще направят предишни изследвания по темата, ще проучат местната ситуация и нейните последици в по-голям мащаб на ЕС. Партньорите ще използват различни методи за изследване (напр. Интервюта, събиране на снимки и видеоклипове, улични игри, открити дискусии, архивни изследвания и изследвания в пресата и т.н.).
Всеки партньор ще бъде домакин на международно събитие, на което работни групи от страните партньори ще се срещнат и обсъдят резултатите от изследването. На събитията ще присъстват представители на местните общности, заинтересовани страни, защитени зони, хора в неравностойно положение и млади граждани, като се вземат под формата на кръгли маси, семинари, форуми, обучения, образователни и културни дейности. Полските и германските събития ще отбележат Деня на Европа през май 2020 г. и май 2021 г. Заключителната международна конференция в България ще обобщи общите резултати от проекта и ще обсъди конкретни начини за създаване на по-демократичен съюз. Сътрудничеството на граждани от различен произход и 6 държави от ЕС ще улесни разбирането на тяхната национална и европейска идентичност и ще им помогне да се завърнат отново в ЕС.
Първа среща в Стара Загора, България
На 9 септември 2020 г. в Стара Загора се проведе първата среща на консорциума по проекта. Поради трайната пандемична ситуация, събитието беше хибридно. Повечето от партньорите присъстваха на място, но имаше и такива, които бяха онлайн.
Срещата беше строго посветена на управлението на проекта и планирането на дейностите по изпълнението му. Дискусиите бяха по следните теми:
- Актуализация след пандемията от COVID-19
- Споразуменията за партньорство
- Планиране на дейностите
- Удължаване на проекта
- Други неотложни въпроси
9 май 2021 г
Регионално събитие във Валядолид, Испания
Алфа Център изпълни няколко дейности, като представяне на декларацията на Роберт Шуман, замразена тълпа с ученици и студенти и местно първенство на Активни граждани за обединена Европа. Над 50 граждани на възраст от 10 до 70 години посетиха експозицията и се насладиха на празника на Деня на Европа. Във форума по темата на проекта взеха участие 34 участници, които дискутираха върху демографските и социални предизвикателства и изготвиха някои препоръки, за да споделят младежката гледна точка за възможните решения и мерки, които ЕК може да предприеме. Събитието беше популяризирано и споделено в страницата на Alpha Center в Instagram и Facebook, както и беше изпратена официална покана до всички млади членове на Боен клуб Титан и Джудо Клуб Финистере, сътрудници в организацията на регионалното събитие.
25 юни 2021 г
Местно събитие в Лагуна де Дуеро, Испания
Alpha Center отбеляза второто местно събитие в рамките на проекта eUnited през юни 2021 г. Почти 30 граждани от всички възрасти се събраха в Лагуна де Дуеро (Испания), за да обсъдят демографските и социалните предизвикателства в региона и да помислят какво означава ЕС за тях . Събитието беше насочено към събиране предимно на хора от селата и възрастни граждани, за да събере тяхната гледна точка по темата за демографията и обществото и предизвикателствата, пред които е изправена Европа. Всеки от тях написа препоръки и ги публикува на стената на eUnited. Освен това участницитеразгледаха приложението за граждани на Европейската комисия и участваха в тест, за да научат повече за Европейския съюз. Събитието беше популяризирано и споделено на страницата на Alpha Center в Instagram и Facebook, както и официална покана беше изпратена до жителите на селските райони наLaguna de Duero, а възрастните хора бяха достигнати чрез местната културна асоциация. Домакин на събитието беше Боен клуб Титан в централната му в град Лагуна.
3 септември 2021 г
Международно събитие в Мадрид, Испания
Алфа център посрещна международни гости на Гражданския форум за европейска демография, общество и култура. Събитието беше на 3 септември 2021 г. в Мадрид, Испания с
20 международни участници от 6-те страни партньори, главно социални работници. Международният форум беше подкрепен от Министерството на културата, Испания, с онлайн
участието на European Citizenship Point в Испания. Констатациите от изследването на ефектите от демографската промяна в обществата на ЕС бяха представени от всички партньори на eUnited, като се подчертава специфичната демография, общество и култура на страната. Артистично изпълнение от Испания демонстрира фолклора и особено гайтата в мултикултурна перспектива.
Събитието беше популяризирано на страницата на Alpha Center в Instagram и Facebook, както и бяха изпратени покани до някои заинтересовани страни в района на Мадрид. Беше отпечатан специален плакат за промоцията на събитието и бяха изработени тениски, които да бъдат доставени на всички участници. Представителството на Европейската комисия в Испания достави химикалки, карфици и други материали на участниците. Alpha Center разчита на сътрудничеството с община Мадрид, НПО от региона и Hostal Persal, предоставяйки залата за провеждане на събитието.
24 септември 2021 г
Шонбрун, Германия
През септември 2021 г. в Regelschule Schönbrunn в Тюрингия се проведе събитие на тема цифровизация. В събитието се включиха 30 ученици от девети и десети клас от региона. На
събитието бяха представени различни аспекти на дигитализацията. (Индивидуалните предпочитания на учителите често определят използването на медиите; Разлики между предметите (особено класните стаи по природни науки са по-добре оборудвани); В училищата – Добро основно цифрово основно оборудване, но отчасти остаряло или неизползваемо; Училищата са чувствителни към цифровото съдържание, което би искало за да видите повече интеграция в класната стая). Като начало бяха разяснени и представени понятието и значението на цифровизацията. След това беше оценено проучване, проведено в училището за цифровизацията в образователната система. Студентите успяха да разширят разбирането си по темата и дадоха импулси, които бяха взети предвид на конференцията в Берлин през декември.
3 декември 2021 г
Международно събитие в Берлин, Германия
Като част от поредицата събития EUnited, в германската столица Берлин от 02.12.2021 г. до 04.12.2021 г. беше организиран граждански форум, за да привлече местното население към обмен с европейците. Проектът е организиран от сдружението с нестопанска цел BIDA Kulturund Bildung e.V., чието седалище е в град Зул в Тюрингия.
Гражданският форум беше открит в конферентна зала „Александърплац“ от Бистра Чолева, председател на BIDA Kultur und Bildung e.V.. Форумът е един от многото форуми в поредица от проекти, организирани в целия ЕС. Освен международните партньори по проекта присъствахаи местни гости от Берлин и други заинтересовани граждани от други региони на Германия. След откриването международните партньори по проекта представиха накратко своите организации и сдружения и тяхната дейност. Централна тема на форума беше дигитализацията в Европейския съюз. Международните партньори представиха различни процеси на дигитализация в страните си на произход. Обсъжданите области на приложение са например публична и общинска администрация, здравна система, образователна система, селско стопанство и икономика. В последвалата открита част участниците обсъдиха съдържанието и обмениха мнения относно предимствата и недостатъците. Основните предимства се възприемат като повишаване на ефективността в административните процеси на болници, училища и кметства. Имаше критична дискусия по темата за защита на личните данни. Гражданският форум беше закрит от председателя на сдружението с няколко думи за
останалата част от деня. По време на проекта международните партньори и местното население имаха възможност да обменят помежду си. Това доведе до разбирателство на международно ниво, което активно и пряко допринася за европейското разбирателство и интеграция. Поотделно участниците в конференцията успяха да разширят своя опит в областта на цифровизацията на европейско ниво. Бяха дадени нови акценти, гледни точки и предложения за собствено развитие. Езиковите умения на участниците също бяха подобрени; комуникацията между участниците се осъществяваше до голяма степен на английски език.
6 май 2022 г
Международно събитие във Варшава, Полша
Основната тема на проекта беше бъдещето на Европейския съюз, включително предизвикателствата, пред които ще се изправи в близко бъдеще и как може да стане по-kонкурентоспособен. Събитието беше организирано под формата на работилници, презентации и дискусии за международна група – участници от Полша, Германия, България, Италия, Гърция и Испания (различни възрасти: 18-55 години). Целта беше да се повишат знанията и информираността на участниците за предизвикателствата в съвременна Европа и да се разработи обща перспектива и възможни решения. Важенелемент беше да се запознаем с различните гледни точки и различията в подхода напредставителите на страните домакини. Първата част на срещата беше посветена предимно на запознаване и интегриране на участниците, споделяне на техните мотивации, интереси и очаквания относно хода и
резултатите от срещата във Варшава.
Срещата беше възможност да обсъдим заедно актуалната ситуация в Европа и предизвикателствата, пред които е изправена. Говорихме за безопасността, дейностите в областта на опазването на околната среда, проблемите на миграцията и проблемите на местното самоуправление. Преди да дойдат във Варшава, участниците бяха помолени да подготвят кратки презентации, в които, на базата на примера на своите страни и перспективи, да засегнат въпроса за предизвикателствата в Европа. Като част от семинарите участниците представиха какво са успели да постигнат, след което разработиха методи за решаване на проблеми и креативен подход към предизвикателствата в Европа.
На втория ден от срещата участниците участваха в образователни дейности в „Европейския град” по време на честването на Деня на Европа в парка Лазиенки Кролевские във Варшава. В Miasteczko присъстваха, наред с други, представители на Европейската комисия и Европейския парламент, както и експерти от други социални организации, с които участниците проведоха индивидуални разговори.
Срещата завърши с общо обобщение под формата на работилница, дискусия и споделяне на лични впечатления и чувства. С участниците беше извършена и оценка на отделни части от програмата.
10 юни 2022 г
Зул, Германия
На 10.06.2022 г. BIDA e. V. отбеляза второто регионално събитие „Граждански форум за европейската цифровизация“ в рамките на проекта EUnited, Програма Европа за гражданите.
20 представители от социалните институции от Зул, Зела-Мехлис и Хилдбургхаузен (Jugendschmiede Jugendzentrum, TIBOR, wbm, Internationaler Bund, Hildburghäuser Bildungszentrum, unofficial.pictures e.V, Volkshochschule und Stadtjugendring) обсъдиха настоящите цифрови предизвикателства за гражданите в Европа и разсъждаваха какво означава ЕС за тях. По време на срещата бяха представени препоръките на младите хора от региона, участвали в първото местно и регионално събитие през октомври 2021 г. и резултатите от конференциите и семинарите във всички страни партньори.
27 април 2022 г
Стара Загора, България
Екипът на АРИР организира първото местно събитие в рамките на проекта eUnited. Повече от 25 студенти обсъдиха значението на демокрацията като ключов стълб за устойчиви общества. По време на събитието бе подчертана важността на върховенството на закона и активното гражданство. Специален панел беше посветен на европейската институция и процеса на вземане на решения. Участниците се запознаха с работата на Европейския парламент, неговата конституция (политически групи, парламентарни комисии и др.) и най-вече правомощията му по отношение на решенията и защитата на гражданските права и гражданите в Европейския съюз.
15 юни 2022 г
Стара Загора, България
АРИР организира второ местно събитие в Стара Загора, включващо млади хора от различни среди. В него участваха над 50 младежи. Дискусиите бяха по темата за дигитализацията и
дигиталната реформа, която е част от ежедневието ни. Град Стара Загора се опитва да се превърне в дигитален хъб в България, където чрез образование да се привличат инвестиции за стартиране на иновативни компании в IT сектора. Има ясна воля от местната общност и заинтересованите страни за развитие на екосистема, която дава възможност на младите хора да останат в Стара Загора и да започнат специализирано образование още в гимназията и да продължат в местния Тракийски университет, за да получат бакалавърска степен. Това създава възможности за младите хора да следват кариера в ИТ сектора. В същото време това е възможност да задържим младите хора в района и дори да привлечем други от различни краища на страната.
1 юли 2022 г
Международно събитие в Стара Загора, България
В първия ден на юли АРИР организира заключителното международно събитие на проекта eUnited – Заключителната конференция за изменението на климата и околната среда.
Включиха се редица интересни лектори от Министерство на околната среда и водите, Българска академия на науките и WWF България. По време на семинара на Заключителната конференция на 01/07/2022 младежите се съгласиха, че има потенциални решения на 3 различни нива и предложиха следното:
На световно ниво
• Инвестирайте в енергийни източници и инфраструктура, базирани на водород
• Ограничаване на пластмасата за еднократна употреба и замяна с алтернативни ресурси
• Ограничаване на търговията със страни, вредни за околната среда, чрез по-високи
данъци или въвеждане на квоти
• Създаване на мрежа от екологични училища във всички страни по света, адаптирани
към всички възрастови групи от населението
На ниво ЕС
• ЕС да има изключителни компетенции в областта на екологичните политики
• Инвестиция във влакова мрежа в ЕС чрез квота за емисии на парникови газове,
плащана от търговски и карго авиокомпании (включително от собственици на частни
самолети)
• Еднодневен пазар за акции втора употреба в цяла Европа
• Общоевропейска мрежа от машини за рециклиране на пластмасови и стъклени бутилки
На регионално ниво
• Насърчаване на къси вериги на доставки, местни продукти и градско земеделие
• Интегриране на обществени компостери заедно с разделно събиране на отпадъци
• Система за предупреждение за местни климатични аномалии (като замърсяване на
въздуха, наводнения и др.)
• Насърчаване на местна инициатива за рециклиране, като „Книги за смет“
27 юли
Стара Загора, България
Заключителното събитие на проекта eUnited се проведе в Стара Загора. В него участваха млади хора, а основната тема на дискусията беше изменението на климата и участието на младите хора.
Като фокусна точка на дискусията бяха взети изводите и предложенията, направени в заключителното международно събитие – Конференцията в България на 1 юли. Специално
внимание беше обърнато на различни инструменти, които могат да бъдат използвани от младите хора, за да споделят мнението си и да търсят съмишленици сред своите връстници.
Бяха популяризирани най-известните инициативи на ниво ЕС, включително Европейския корпус за солидарност, наред с други.
Някои от младите хора споделиха своите идеи как могат да променят наратива. Някои от предложенията бяха за ръководено обучение за значението на водата, независим пул от млади климатични журналисти и др.
Включвайки шест европейски държави, проектът „eUnited: Граждански форум за обединена Европа“, реализиран в рамките на програмата „Европа за гражданите“, идентифицира предизвикателствата, третирайки специфична тема във всяка страна партньор в консорциума. По-конкретно, тематичните срещи, проведени с участници бяха:
- България – „Промяна на климата и околна среда“
- Германия – „Дигитализация“
- Гърция – „Имиграция и сигурност“
- Италия – „Европейска комуникация“
- Полша – „Конкурентоспособна Европа“
- Испания – „Демокрация и общество“
Чрез този процес проектът имаше за цел да разсъждава, обменя мнения и опит относно идентичността на европейското гражданство чрез участието в инициативи на ЕС на хора от различни страни и региони на ЕС. Това помогна на ангажираните граждани да разберат по-добре процеса на създаване на политики на ЕС и възможностите за социална и междукултурна ангажираност и доброволческа дейност на ниво ЕС и да начертаят своята визия за бъдещето на ЕС.
Приложено можете да намерите кратко резюме и документ за позиция, съдържащ основните констатации и визия на европейците от участващите страни. В процеса се включиха над 650, предимно млади, европейски граждани от България, Германия, Гърция, Италия, Полша и Испания. Нашият консорциум, представляван от Агенция за регионално икономическо развитие Стара Загора (България), Регионална асоциация на местното самоуправление на Западна Македония (Гърция), BIDA e.V.Kultur und Bildung (Германия), Mine Vaganti NGO (Италия), Polska Fundacja Im. Роберт Шуман (Полша), Център за европейска интеграция и обучение ALPHA (Испания) има удоволствието да представи тези усилия на вашето внимание с надеждата, че основните заключения ще бъдат полезни за бъдещата ви работа!