Име на проекта : „ОБРАТНО В ПЪТЯ“ (BoT)
„НАСЪРЧАВАНЕ НА (РЕ)ИНТЕГРАЦИЯ НА NEETs В СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ В ОБРАЗОВАНИЕТО, ОБУЧЕНИЕТО И ПАЗАРА НА ТРУДА ЧРЕЗ ПОВИШАВАНЕ НА ТЕХНИТЕ ОСНОВНИ УМЕНИЯ, УСТОЙЧИВОСТ И ВИРТУАЛНА МОБИЛНОСТ”
РЕЗЮМЕ НА ПРОЕКТА
През 2021 г. Европейският съюз (ЕС) се сблъска с тревожен проблем, свързан с високия процент на млади хора на възраст между 15 и 29 години, които попадат в категорията “не учат, не работят, не се обучават” (NEET). По-конкретно, 13,1% от младите хора бяха класифицирани като NEET, което предизвиква сериозна тревога, особено в селските региони. Тази ситуация не само се отразява негативно на благосъстоянието и стандарта на живот на NEET, но и представлява заплаха за социалната и икономическата устойчивост на тези райони. За да се справи с това неотложно предизвикателство, ЕС си постави за цел да намали процента на NEET до под 9% до 2030 г. и призна съживяването на селските райони за обща европейска визия. В отговор на това беше разработен проектът “Back on track” /”Обратно в пътя”/ като средство за справяне с тези предизвикателства и допринасяне за постигането на общите цели.
Цели на проекта:
Интегриране на NEET от селските райони в обществото, образованието и пазара на труда: Това включва създаване на възможности за NEET от селските райони за достъп до образование, обучение и заетост, като по този начин се улеснява тяхното социално-икономическо включване. Проектът има за цел да предостави специално консултиране, обучение и подкрепа за подобряване на техния стандарт на живот и осигуряване на плавен преход към пазара на труда.
Подобряване на основните, житейските и цифровите умения: Друга важна цел е да се подобрят основните умения, житейските умения и психическото благополучие на NEET в селските райони. Проектът има за цел да предостави целенасочена и персонализирана подкрепа, за да помогне на тези хора да преследват личните си стремежи, заедно с повишаване на тяхната устойчивост и цифрово включване.
Насърчаване на виртуалната мобилност и укрепване на връзките между селските и градските райони: Проектът набляга на увеличаването на виртуалната мобилност на NEETs в селските райони, за да се преодолее пропастта между селските и градските ползи. Това включва разширяване на възможностите за образование и заетост, които обикновено са съсредоточени в градските райони, към жителите на селските райони чрез цифрови средства, като по този начин правят селските райони по-привлекателни и намаляват изтичането на мозъци.
Изграждане на транснационална, междусекторна мрежа от заинтересовани страни: Ключова цел е да се създаде мрежа, която ще гарантира дългосрочната устойчивост на резултатите от проекта. Това включва насърчаване на сътрудничеството между различни заинтересовани страни в различни сектори и държави за споделяне на знания, опит и най-добри практики.
Тези цели са в съответствие с по-широките европейски цели за намаляване на процента на NEET и съживяване на селските райони, за да се осигури приобщаващ и устойчив растеж в целия регион.
Дейности:
- Изграждане на транснационална, междусекторна мрежа от заинтересовани страни, за да се осигури устойчиво сътрудничество между образованието, заетостта и социалните услуги и да се гарантира приемането на резултатите от проекта.
- Разбиране на характеристиките и разнообразието на NEETs в селските райони в Дунавския регион за улесняване на разработването на решения и мерки, съобразени с техните идентифицирани нужди.
- Разработване на съвместна стратегия за популяризиране и регионални планове за действие за адаптиране на ефективни методи за ангажиране и установяване на устойчиви, надеждни взаимоотношения с NEETs в селските райони.
- Разработване на програми за обучение и менторство, за изграждане капацитета на заинтересованите страни, за да улесните достъпа и устойчивото ангажиране на NEETs в селските райони.
- Предлагане на индивидуална подкрепа за интеграция чрез създаване на пилотна наставническа програма за подпомагане на NEETs в селските райони при създаването на индивидуален план за интегриране в образованието, обучението или пазара на труда.
- Повишаване на осведомеността относно възможностите за дистанционна работа и повишаване на привлекателността на селските райони чрез стимулиране на дигиталната готовност на NEETs и насърчаване на нови кариерни перспективи.
- Увеличаване на човешкия капитал на NEETs в селските райони чрез повишаване на техните основни умения, интелектуален потенциал чрез разработване на дигитален курс за обучение, съобразен с техните идентифицирани специфични нужди.
- Подобряване на качеството на живот и умствената готовност на NEETs в селските райони чрез разширяване на техните умения за самоуправление и устойчивост.
Партньори:
Проектът включва 14 партньора от 10 различни страни, а именно: Австрия (координатор), Германия, Чехия, Словения, Словакия, Босна и Херцеговина, Сърбия, България, Румъния, Унгария, които представляват неправителствени организации, образователни институции, публични тела и други групи по интереси.
Очаквани резултати:
⦁ Подобрена социална и образователна интеграция на NEET.
⦁ Подобрени основни и животни умения на младите хора в селските райони.
⦁ Повишена атрактивност на селските райони и намаляване на миграцията към градските центрове.
Продължителност на проекта: януари 2023 г. – юни 2026 г.